Storage Cluster ve Storage DRS Nedir?

Merhabalar bu yazımda sizlerle Storage Cluster ve Storage DRS konuşmak istiyorum.   

Storage Cluster nedir ?  

Cluster  yapısı aslında performansı, kapasiteyi ve güvenilirliği arttırmak için birlikte çalışan iki veya daha fazla Storage Server’ın birarada kullanılmasıdır. Cluster  yapısı bizim için iş yüklerini(workloads) her sunucuya dağıtır  ve sunucular arasındaki transferi yönetir. Cluster  yapısı sayesinde dosyalar fiziksel konumundan bağımsız olarak herhangi bir sunucudan tüm dosyalara erişim sağlar. Ek olarak bir Datastore cluster içerisinde 32 adet Datastore bulunabilir. 

Peki Storage DRS nedir ? 

Öncelikle DRS kavramından bahsetmek istiyorum. DRS( Distributed Resource Scheduler), temelde yüklerin efektif şekilde dağıtımında bize yardımcı olur.  Fiziksel sunucular arasında sanal makinaların oluşturduğu CPU ve Memory gibi donanımsal kaynakların yük dağılımlarını gerçekleştirerek, sunucuların kaynak kullanımlarını dengeler. Ancak sanal makinaların performansını doğrudan etkileyen bazı önemli parametreleri dengeleyemez. İşte tam bu noktada Storage DRS devreye girer ve bu önemli parametleri, yani diske erişim sürelerini (IO latency) ve sanal makinelerin bulunmuş olduğu Datastore’ların kapasitelerini dengeleme işlemi gerçekleştirir. 

Storage DRS sanal makineler ve Datastore’ların yaptıkları IO ve kapasite değişimlerini düzenli olarak izler. Gerekli olduğu durumlarda da sanal makinelerin vmdk disklerini daha uygun bir Datastore’a taşır. Bu taşıma işlemini de Storage VMotion ile gerçekleştirir.  

Storage DRS bize ne fayda sağladı ? 

Tamam Storage DRS kullanalım ama ya kullanmasaydık ? İşte o zaman bizim Datastore’ların boş alanlarını ve latency değerlerini sürekli olarak kontrol etmemiz gerekirdi.  Ayrıca dolu olan Datastore alanlarından, boş alanlara yükü dengelemek adına sanal makineleri taşıma işlemini de manuel olarak yapmamız gerekecekti. Bu sayede Storage DRS günlük operasyon yükünü mümkün olduğunca azaltır. 

Storage DRS Kurulumu yaparken bilinmesi gerekenler: 

Storage DRS kurulumu yaparken bazı önemli farkları bilmek adına terimlere değinmek istiyorum. 

  • Storage DRS’in kurulumu esnasında karar aldıktan sonra otomatik olarak kararları uygulaması (Fully Automated) yada bir karar aldığında uygulamadan bunu bize sunması (No Automated) seçeneklerinden birini seçerek aksiyonları yönetebiliyoruz. 
  • Storage DRS ile yük dengesi yaparken sadece latency değerlerini değil aynı zamanda IO değerini de göz önünde bulundurmak istersek IO Metrics Inclusionseçeneğini kurulum anında seçmemiz gerekiyor.  
  • Storage DRS’in bize gerektiği durumlarda aksiyon vermesini ya da sanal makineleri taşımasını konuştuk ama nedir bu gerekli durumlar ? İşte bize aksiyon vermesini beklediğimiz değerleri de kurulum anında “Utilized Space” ve “IO Latency”  seçenekleri ile sağlıyoruz. Utilized Space seçeneğinde Datastore içerisinde ne kadar boş alan bırakılacağını seçeriz. 

IO Latency seçeneğinde ise Datastore’un IO latency değerinin kaç ms olması gerektiğini belirtiriz ki bu değerin üzerine çıkıldığında Storage DRS bir aksiyon alsın.  

  • Kurulum anında Advanced Options yani Storage DRS’in veri toplama aralığı ile tolerans ayarlarının yapıldığı kısımda bilmemiz  gereken en önemli husus aslında DRS’in belirtilen saat aralığında çalışıyor olması Check imbalances everyseçeneği ile DRS’in hangi aralıklarla çalışacağını belirleriz. Bu aralıkta DRS veri toplama işlemine devam eder ancak ilgili saat geldiğinde elindeki verilerin ortalamasına göre bir aksiyon alır. Ayrıca bu kısımda bilmemiz gerekenler sanal makinelerin mevcut Datastore’dan başka Datastore’a taşınabilmesi için iki Datastore arasındaki IO latency ve/veya(bahsettiğim IO Metrics Inclusion değerine göre) Utilized Space farkının yüzde kaç olduğuna bakıyor. Bu kısımda son olarakta IO’nun ne kadar homojen dağıtılacağını IO imbalance threshold seçeneği ile ayarlıyoruz. 
  • Son olarak bilmemiz gereken en önemli özelliklerden biri olan SDRS Schedulingden bahsetmek istiyorum. Biraz yukarlarda sizlere Full Automation özelliğinden bahsetmiştim ama kimi zaman Full Automation kullanmak istediğimiz Storage DRS’i gözlemleme fırsatı bulduğumuzda No Automation kullanmak isteyebiliriz. Sistemin durumuna göre şekillendirmek istediğimiz bu ayarları SDRS Scheduling sayesinde Automation seviyesini manuel yaparak günün belli zamanlarında Full Automation, belli zamanlarında ise No Automation kullanabiliriz. Aynı zamanda IO Metric, Utilized Space, IO Latency ve IO imbalance threshold özelliklerini de özelleştirebiliriz. 

Storage DRS hakkında bilinmesi gereken ipuçları: 

  • Her şeyden önce, Storage DRS’i aktif eder etmez bir sonuç beklemeyin. Çünkü Storage DRS’in etkin bir şekilde çalışabilmesi için belli bir süre veri toplaması gerekmektedir. 
  • Storage DRS’de sadece anti-affinty kuralı tanımlayabiliriz. 

Ayırdığınız vakti bilgiye çevirebildiysem ne mutlu  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir